fbpx

Bűntudat

Amikor nem élvezzük az életet, vagy a számunkra kellemes dolgokat nem tudjuk teljes átéléssel tenni, az sok mindenre vezethető vissza. Sokszor beszéltem már arról a programozottságról, amiben létezünk. A bűntudat ennek egyik megnyilvánulása.

Bűntudat gyerekkorban

A programozottság folyamatos. A gyerekkorban kezdődik, és azóta is folyamatosan zajlik. (erről is fogok beszélni majd egy videóban). A programot észrevenni nem egyszerű. Olyan alapvetések, amelyek vérünkké válnak, amiket szüleink, nagyszüleink mondtak, illetve jutalmaztak.

Akár Pavlov kutyája, akit mindig megerősítenek abban, hogy a csengőszóra érkezik az étel, úgy rögzülnek a dicséretek, elismerések formájában a (másoknak helyes) viselkedésminták. Ha valaki a tudatosság útjára lép, akkor ez lesz az első, amit fel kell deríteni: vajon, az, amit tenni szeretnék, és amiatt bűntudatom van, az vajon magasabb erkölcsi normák szerint rossz, vagy csak programozott vagyok erre, hogy ez a dolog számomra fontos emberek miatt elítélendő.

Megfelelési kényszer

A bűntudat másik oka a megfelelési kényszer. Nagyon nem szeretünk kilógni, nem szeretünk elítélve lenni.  Ez fájdalmas, hiszen mind azt keressük, hogyan szerethetne minket a világ. Az első ilyen szeretet, pedig a fentebb említett jóváhagyás, a viselkedés jutalmazása. Ha a szüleid arra tanítottak, hogy csak akkor lehetsz nyugodt, ha mindent 100%-ig pontosan elvégezel, ha csak akkor vagy, ha maximalista vagy, akkor következésképp sosem leszel semmivel elégedett, hiszen még mindig lehet jobban és jobban csinálni.

Egy másik módszer erre, ha folyamatosan bíráltak amiatt, hogy sokat eszel, akkor minden falat bűntudatot fog okozni, hiszen akkor vagy jó, ha vékony, vagy stb bármilyen vagy. És éppígy, amit tegnap mondtam a videóban, lehetnek a pénzzel kapcsolatos értékítéletek, amik meghatároznak.

A bűntudat tehát egy berögződött minta, ami nem a sajátunk. Ami egy külső inger által generált félelem-blokk.

Ez az életed minden részterületén érvényesülhet: párkapcsolat, pénz, munka, önmagaddal kapcsolatosan, gyerekneveléssel kapcsolatosan.

Megoldások

Hogyan NE legyen bűntudatod: először vedd a problémát magát. Keresd meg a bűntudat origóját. Honnan ered? Milyen képzettársítások tartoznak hozzá? Ki és mikor, mit mondott ennek kapcsán? Egyetértesz vele? Te akarnád, hogy a gyereked is ezt gondolja? Szívesen tanácsolnád ezt másnak?

Mi az amit szívből szeretnél, ha soha senki nem mondott volna az adott dologról semmit? Akkor is így gondolnád? A coaching ülések során erre is kereshetünk válaszokat és megoldásokat.

Kiegészítés: az írás az egészséges bűntudatról szól, nem a kifejezetten rossz, és erkölcsileg helytelen cselekedetek utáni bűntudatról. Az más terület.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Shopping Cart
Scroll to Top